niedziela, 17 listopada 2019

Garść inspiracji na jesienne wieczory

Wielkimi krokami zbliżamy się do najkrótszych dni w roku. A kiedy na zewnątrz zimno, ciemno, a często także i mokro, nie ma to jak zawinąć się w kocyk z kubkiem gorącej herbaty i dobrą lekturą. Pomyślałam więc, że zaproponuję kilka książek oraz cykli, które poprzez swój klimat i nastrój pasują do obecnej aury, lub zwyczajnie bardzo wciągają i umilają ów ponury czas. 

1. "Księga Czarownica" - Deborah Harkness, Wydawnictwo MAG

Miejscem akcji są uniwersyteckie obszary Oksfordu, natomiast pod względem czasowym fabuła rozciągnięta została od wczesnej, aż do późnej jesieni. Jako że autorka to historyk z wykształcenia, cała okolica oraz wszelkie artefakty opisała z niesamowitym kunsztem. Bohaterką jest czarownica wypierająca swoje magiczne moce oraz wampir - konstrukcja oraz dobór postaci męskiej początkowo mnie nieco odrzucił, ze względu na irytujący "wampirzy" trend w literaturze młodzieżowej, natomiast szybko przekonałam się do wizji Harkness i kiedy tylko pozbyłam się własnych uprzedzeń czytało mi się znakomicie. Akcja toczy się stosunkowo powoli, lecz tej akurat książce dodaje to uroku. Właśnie dzięki niniejszemu zabiegowi opisywane wydarzenia stają się bardziej wyraziste, bliżej poznajemy bohaterów poprzez ich codzienne zwyczaje, a wszystkie aspekty fabuły przedstawione są z niesamowitą dokładnością. Wzbraniam się przed sięgnięciem po kolejne tomy trylogii podczas intensywniejszego okresu w pracy, ponieważ chciałabym całą swoją uwagę i czas poświęcić lekturze. To taka książka, w którą dobrze jest się zagłębić i przeczytać jednym tchem.

2. "Stulecie Winnych" - Ałbena Grabowska, Wydawnictwo Zwierciadło

"Stulecie Winnych" to doskonała saga opisująca dzieje rodziny na przestrzeni stu lat. Akcja rozpoczyna się jeszcze przez pierwszą wojną światową, a kończy już w dwudziestym pierwszym wieku, a więc w czasach nam współczesnych. Losy bohaterów ukazane są poprzez życie bliźniaczek - Mani i Ani, które przychodzą na świat na pierwszych stronicach książki. Pojawiło się sporo zarzutów mówiących, że im dalej, tym bardziej niedbale autorka opisywała historię i mniej czasu poświęcała poszczególnym postaciom. Z jednej strony mogę się z tym zgodzić - fabuła zdecydowanie miała potencjał na kolejnych kilka tomów, natomiast zawarcie jej w trzech nie jest czymś, co by mnie bardzo raziło. Skoncentrowałam się raczej na pozytywach i na tym wszystkim, czym mnie ujęła. Nie przeszkadzała mi także duża liczba bohaterów pobocznych - o ile kolejne tomy czyta się bez większych odstępów czasowych, nie ma problemu, by zapamiętać poszczególne postacie i powiązania pomiędzy nimi. 

3. "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - Stieg Larsson, Wydawnictwo Czarna Owca

W wakacje po maturze przeczytałam całą serię Millennium, natomiast pierwszy tom jest książką, która mnie po prostu zachwyciła, pomimo iż dotąd nie byłam przekonana do gatunku kryminału czy thrillera. Powieść ta ma niesamowicie dobrze skonstruowaną fabułę - akcja dotyczy wydarzeń, które miały miejsce na wyspie podczas imprezy rodzinnej, a więc grono podejrzanych jest bardzo zawężone. Taka zagadka zamkniętego pokoju - mamy grupę ludzi i pewność, że ktoś z nich wie, co tak naprawdę się wydarzyło. Klimat historii jest typowo skandynawski - intuicyjnie wyczuwalna atmosfera chłodu i niedostępności. A do tego wszystkiego świetnie wykreowani bohaterowie, w szcególności Lisbeth Salander - aż trudno uwierzyć, że to mężczyzna skonstruował tak dobrą postać kobiecą. Rozwiązanie zagadki przyprawia o gęsią skórkę, a do tego jest bardzo logiczne i przemyślane (w kolejnych tomach niektóre wydarzenia nie przekonują pod względem logiki). Na pewno przeczytam po raz kolejny, ale tylko ten właśnie tom.

4. "Cukiernia pod Amorem" - Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Cały cykl to po prostu majstersztyk historii rodzinnej. Fabuła toczy się dwutorowo - w przeszłości oraz w czasach współczesnych, widać natomiast, iż autorka w wątek historyczny włożyła więcej serca - jest on bardziej rozbudowany i obszerniejszy. Oś wydarzeń stanowi tytułowa Cukiernia - powieść koncentruje się na losach ludzi z nią związanych i na losach ich rodzin. Świetnie wykreowane zostały postaci kobiece - każda ma swój indywidualny charakter i niepowtarzalną osobowość. Są to bohaterki z krwi i kości, które inspirują i wzbudzają żywe emocje. Przed kilkoma laty autorka napisała kontynuację tego cyklu - również trylogię. Dobrze jest wrócić po czasie do lubianych bohaterów i miejsc, natomiast klimat pierwszej serii zdecydowanie wygrywa.

5. Cykl "Dora Wilk" - Aneta Jadowska, Wydawnictwo Fabryka Słów

Tym, którzy nie mają zbyt wiele czasu lub są pochłonięci przedsięwzięciami wymagającymi intelektualnie, polecam dla relaksu cały cykl o Dorze Wilk. Jest to gatunek urban fantasy - akcja rozgrywa się po części w Toruniu, a po części w jego magicznym alter ego - Thornie. Bohaterką jest czarownica, a jednocześnie policjantka, funkcjonująca na pograniczu tych dwóch światów i nie potrafiąca zrezygnować ani ze swojej ludzkiej, ani z magicznej tożsamości. W pierwszym tomie rozwiązuje ona zagadkę tajemniczych zaginięć czarodziejskich istot. Lektura ta wciąga i bawi, natomiast nie wymaga intensywnego zaangażowania procesów poznawczych - fabuła jest raczej jednowątkowa, a tożsamości i historię poszczególnych bohaterów autorka przypomina czytelnikowi w kilku zdaniach w momencie, kiedy pojawiają się oni ponownie. Poszczególne tomy można bez szkody dla szczegółów czytać w większych odstępach czasowych, a lekka historia pozwala oderwać myśli od szarości za oknem.

9 komentarzy:

 1. Księgę Czarownic bardzo chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo polecam! Magiczna powieść :)

   Podaj mi, proszę, link do swojego bloga :)

   Usuń
 2. ,,Stulecie winnych" mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie nie ma na co czekać - najlepiej czytać od razu :)

   Usuń
 3. Cukiernie pod Aniołem czytalam i podobała mi sie. Stulecie winnych to chyba tez taki serial był? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był serial, i - co ciekawe - jego akcja toczyła się wolnej, niż w książce :)

   Usuń
 4. "Stulecie Winnych" i trylogia Larssona już za mną ;). Za to wspomniana przez Ciebie "Księga czarownic" mnie zaciekawiła. Czy nie ma teraz serialu na jej podstawie? Z Matthew Goode w reoli wampira? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest serial, zamierzam wkrótce obejrzeć :) Księga Czarownic to lektura wymagająca skupienia, ale warta poświęconego jej czasu :)

   Usuń